Çatısına Güneş Enerjisi Paneli Kuranlar Para Kazanıyor!

Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları her geçen gün artarken özellikle de güneş enerjisi santrali yatırımları dikkat çekiyor. Çatısına güneş paneli kuranlar bedava elektrik kullanırken aynı zamanda ürettikleri fazla elektriği satarak büyük paralar kazanabiliyor. Güneş enerjisi santrali kurmanın maliyeti ne kadar, kaç liralık yatırım gerekiyor, apartmanın çatısına GES santrali kurulur mu?

GENEL 25.02.2020, 08:25 25.02.2020, 02:43
162
Çatısına Güneş Enerjisi Paneli Kuranlar Para Kazanıyor!

Güneş Enerjisi yatırımları her geçen gün artarken yatırım yaparak kazanç sağlamak isteyenlerde GES maliyeti ve yatırım şartları hakkında araştırmalarına devam ediyor. 

FABRİKA'NIN ÇATISINA GÜNEŞ PANELİ KURDU, AYLIK 100 BİN LİRA PARA KAZANDI! 

Güneş enerjisi santrali kurulan fabrika sayısı her geçen gün artarken belediyelerin yanı sıra evlerde de güneş enerjisi yatırımı yapanların sayısı artıyor.  Çanakkale'de bulunan bir fabrikaya yapılan güneş enerjisi santrali başarılı bir örnek oldu. Konu hakkında açıklama yapan söz konusu fabrikanın sahibi Ali Polat, Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikasının çatısına kurmuş olduğu santral hakkında bilgi verdi. GES panelleri sayesinde fabrikasıda elektriğe para ödemediklerini bunun yanı sıra kalan elektriği de elektrik dağıtım şirketlerine 13 sentten sattıklarını söyledi. Bu sayede aylık 100 bin lira kazanç elde ettiğini belirten Polat  “Altta bir fabrikam varken, üstte de ikinci bir fabrika kurmuş oldum. Getirisi çok iyi. Allah bereket versin. Aylık 15-20 bin liralık faturadan kurtulmuş oldum. GES’in masrafı da olmuyor. Sadece ayda yılda bir temizliğini yapıp, inverterlere bakıyoruz” dedi. 

ÇATIYA GÜNEŞ ENERJİSİ PANELİ GES KURMAK İÇİN NELER GEREKLİ?
 

Hükümet tarafından yapılan yasal değişikliğin ardından meskenlerde 10 kilovata kadar kurulacak olan güneş enerjisi santralinin öz tüketim fazlasının satışına onay verildi.  Apartmanlar ve villa sahipleri sattıkları elektrik tutarı için fatura keserek tahsilat yapacaklar. Bu para ile ortak apartman giderleri karşılanabilecek.  Yaklaşık 70 bin liralık maliyet ile kurulan güneş enerjisi paneli için yılda 8-10 bin lira para kazanacak olan apartmanlar aynı zamanda 17 sene bedava elektrik kullanma hakkına sahip olacak.  Apartmanlarda güneş enerjisi paneli kurulumu için dağıtım şirketine başvuru, proje onayı için TEDAŞ’a başvuru, dağıtım şirketi ile anlaşma son olarak ta güneş enerjisi paneli kurulumu yeterli oluyor.  Tapu ibrazı ya da en az 2 yıllık kira sözleşmesi beyanında bulunulması başvuru için yeterli olurken güneş enerjisi paneli üreten firmalar gerekli tüm işlemleri apartman yönetecileri adına yürütüyorlar. 

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNE YATIRIM YAPANLAR KAZANIYOR! 

Son dönemde güneş enerjisi yatırımı yapanların sayısı artarken özellikle de bol güneş alan bölgelerde bulunan site ve apartman yönetimleri de kredi kullanarak yatırım yapmayı tercih ediyor.  Yapılan yatırımlar kısa sürede kendisini amorti ederken uzun vadede büyük kazançların elde edilmesine olanak sağlanıyor. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü