Bükülebilir Beton Ürettildi!

Depremin binalar üzerindeki hasarını en aza indirme ve yıkıcı etkilerini azaltmak adına bilim insanlarının çalışmaları devam ediyor. Bu konuda atılan son adım ise binaların ana yapı malzemesine dair oldu. Bu çalışmalarda bilim insanları deprem anında meydana gelebilecek tüm hasarı en aza indirmek adına bükülebilir beton geliştirdi.

GENEL 08.03.2020, 09:18 07.03.2020, 17:25
242
Bükülebilir Beton Ürettildi!

Son dönemlerde Türkiye'de yaşanan depremler vatandaşları endişelendirirken bu depremlerde meydana gelen yıkımlar korkuları artırıyor. Deprem anında en çok kayıp ise bina yıkılmalarında yaşanıyor. Bina yıkılmalarının en temel nedenleri ise kullanılan malzemler.  Bu noktada depremin yıkıcı etkilerini azaltmak için bina yapıım malzemelerine yönelik çalışmalar ise devam ediyor. Avustralya'da deprem alanında çalışmalar yürütülen bazı bilim insanları ise önemli bir buluşa imza attılar. 

BİLİM İNSANLARINDAN BÜKÜLEBİLİR BETON

Avustralya'nın Melbourne şehrinde yer alan Swinburne Teknoloji Üniversitesi'nde çalışan bazı bilim insanları bina yapılarında kullanılan betonun esneklerine ilişkin farklı bir buluş geliştirdiler Bu çalışmalarda bilim insanları  normal betona kömür küllerini ve sentetik elyafları karıştırarak bükülebilen yeni bir beton türü elde etmeyi başardılar. Bilim insanları tarafından elde edilen bükülebilir beton, halen kullanılmakta olan normal betonlara göre 400 kat daha fazla esneyebiliyor. Bilim insanlarından yapılan açıklamalarda ise şiddetli bir deprem anında bu betonun depremin yıkıcı etkisini azaltacağını ve yıkım riskinin en aza indirileceği ifade ediliyor.  Ayrıca bilim insanları tarafından geliştirilen yeni bükülebilir beton türü çevre dostu. Betonu oluşturma adına kireç taşının yakılmasına gerek yok. Bu da elektrik ihtiyacını yüzde 36 oranında azaltıyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü