Artan göçler konut satışlarını yükseltiyor!

Nüfus artışının, nüfusun yaş dağılımının, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumun konut talebini etkilediğini söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, ''Hane halkının küçülmesi ve artan göçler konut satışlarını yükseltiyor'' diye konuştu.

GENEL 20.02.2020, 08:11
343
Artan göçler konut satışlarını yükseltiyor!

EVA Gayrimenkul Değerleme Araştırma ve Raporlama Müdürü Şeyma Şehirli, evlenme, boşanma ve artan göçlerin konut satışlarındaki etkisini ve konutlardaki arz talep dengesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

Nüfus artışının, nüfusun yaş dağılımının, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu vb. faktörlerin konut talebinin önemli belirleyicileri arasında olduğunu söyleyen Şehirli, “Hane halkı büyüklüğü, nüfusun yıllık büyüme oranı, ortalama yaşam süresi, aile gelirindeki yıllık yüzde artış oranı, işsizlik oranı, medeni durum ve ailede yaşayan birey sayısı gibi değişkenler konut talebinin belirlenmesinde önemli bir etken. Hane halkı büyüklüğünün yıllar itibariyle yaşam yapısındaki değişim, boşanma oranındaki artış gibi nedenlerle azaldığını görüyoruz. Bu da beraberinde daha fazla konuta ihtiyacı doğuruyor” diye konuştu.

ARTAN GÖÇ, KONUT SATIŞLARINI DA ARTIRDI

Ülke içerisinde şehirden şehire göçün de konut talebini artırdığını belirten Şehirli sözlerine şöyle devam etti: “Konut satışlarındaki artışa; konut kredi rakamlarının düşmesi, son iki yıldır piyasadaki durgunluk nedeniyle ve konut kredi rakamlarında yükseklik nedeniyle konut fiyatlarının nerdeyse yeniden yapım maliyetlerine kadar düşmesi, yabancıların vatandaşlık edinimi için alımları vb. etkenler sebep oldu. Artışın devam edeceğini düşünüyoruz. 2019 yılı Aralık sonu itibariyle yabancıya satılan kümüle konut adedinin toplam satışlar içindeki oranı yüzde 3,4 iken geçen yıl aynı döneminde bu oran % 2,9’du. Bu artışta döviz karşısında TL’nin
değer kaybetmesi de büyük etken. Bunların yanı sıra ülke içinde kentten kente de göç, konut  talebinin artışında önemli bir unsur. Artışın devam edeceğini düşünüyoruz.”

Şehirli il bazlı konut satışlarında en fazla konut satışı yapılan illeri ise, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Konya ve Gaziantep oldu. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü