Adalar’da butik otelciliğin önü açılırken zemin katlara dubleks izni getiriliyor

GENEL 08.08.2017, 13:56
73
Adalar’da butik otelciliğin önü açılırken zemin katlara dubleks izni getiriliyor

Adalar’da butik otelciliğin önü açılırken zemin katlara dubleks izni getiriliyor

Adalar Belediyesi’nin hazırladığı 1/1000’lik plan tartışmaları da beraberinde getirdi. Adalar Savunması organizasyonu Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda, 1/1000’lik planın, Adalar’da butik otelciliğe imkan tanıdığı, bodrum katları iskana açtığı ve dolayısıyla Adalarda imar kıyım yapılacağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Adalar Savunmasının paylaşımı şu şekilde;

ADALAR SAVUNMASI Adalar’da 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Bilgi Notları’ndan.

* Adalar’da 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı hazırlıkları Aralık 2012 tarihinden bu yana devam ediyor. Planların 2017 yılı sonunda onaylanarak askıya çıkması bekleniyor.

* İBB ve Adalar Belediyesi hazırlanan 5000’lik ve 1000’lik planlarla Adalar’ı korumanın değil, kullanmanın peşinde. İstanbul’da kaybedilen yeşil alanların ve yok edilen eğlence amaçlı rekreasyon bölgelerinin tüm yükü Adalar‘a yıkılıyor. İstanbul’da yaşanan büyük yapılaşma, mega proje ve kentsel dönüşüm dalgası sonucunda kaybedilen yeşil alanlar, orman arazileri, kıyı ve rekreasyon/donatı alanlarının yükü Adalar eğrence ve rekreasyon alanı ilan edilerek buraya taşınıyor. Adalar İBB’nin hazırladığı 5000’lik planlara paralel şekilde yerel belediyenin 1000’lik planlarında da koruma değil kullanma alanı haline getirilerek eğlence, rekreasyon ve kitle turizmi alanı olarak kurgulanıyor. Adalar doğal, kültürel, mimari özellikleriyle taşıyamayacağı bir yükün altına sokuluyor!

* Adalar Belediyesi tarafından hazırlatılan 1/1000’lik plan Adalar’da konut stoğunu ve nüfus yoğunluğunu arttırmaya, imar rantı yaratma odaklı parsel çözümlerine, kıyı dolgu alanlarındaki yasadışı uygulamaları meşrulaştırmaya, ev pansiyonculuğu ve otelciliğini yaygınlaştırmaya imkan tanıyor.

* 1/1000’lik Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı’nın tüm hazırlık aşamalarında yaşam savunucularının ve çeşitli sivil örgütlerin katılım ve denetim talepleri yerel yönetim tarafınan reddedildi. Adalar Belediyesi plan hazırlık sürecinde Adalar halkının bilgilendirme, tartışma, denetim ve katılım çağrılarına olumsuz yanıt vererek, İBB, ÇŞB ve çeşitli piyasa aktörleriyle çalışmayı tercih etti.

Adalar’da 2000 m2’yi aşan parsellerde yeni yapılaşma izinleri vermeyi öngören, bodrum katları iskana açan, konut yapılaşma koşullarını bir kaç yetkilinin insafına terkeden 1/1000 ölçekli plan Adalar’ı yapılaşma ve kültürel/mimari mirasın kaybedilmesi riskiyle yüzyüze bırakıyor…

1/1000’lik Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı İBB tarafından üst ölçekli planda olduğu gibi 2B orman arazilerinin büyük bölümünü eğlence amaçlı kullanıma ve tesisleşmeye açıyor, kıyı bölgelerini ve orman alanlarını ticarileştiriyor. Bugün para ödemeden denize ve kıyı bölgelerine ulaşamayan adalılar, yakında ormanlara ve hatta adaya da giremeyecek.

* 1000’lik planlar Adalar’ın halihazırda büyük ölçüde tahrip edilmiş olan doğal, arkeolojik ve kültürel çevresinin korunması ve restorasyonu için herhangi bir anlamlı önlem perspektifi içermiyor.

* Adalar’ın ekonomik ve sosyal yaşamında karşı karşıya olduğumuz sorunlar yok sayılıyor. Eğitim, sağlık, ulaşım gibi alanlardaki yoksunluğu giderecek önerilere, ekonomik çeşitlilik ve üretim planlarına yer verilmiyor. Ticarileşme, imar rantı ve günübirlik kitle turizmi dışında herhangi bir ekonomik çözüm öngörüsü taşımayan, Adalar’da bostancılık, hayvancılık, balıkçılık, arıcılık, seracılık, kayıkçılık gibi geçmişte varolan üretim alanlarının canlandırılacağı ve teşvik edileceğine dair kurgu da içermeyen plan kamu çıkarı adına hiç bir anlamlı karar üretmiyor. Planda halihazırda bir kangren haline gelmiş bulunan ulaşım, eğitim ve sağlık alanlarındaki yoksunluk ve ticarileşmenin kamu yararına engellenmesini öngören hiç bir görüş ve yaklaşım izlenemiyor…

Plan botlarının tamamına, Adalar Savunmasının aşağıdaki web sayfası linkinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü