2020 Yılına Emlak Piyasası Hareketli Giriyor.

Gayrimenkul piyasası 2020 yılına hareketli giriyor. Özelikle 2019 ‘un ikinci yarısı hareketlenen piyasa uzun süredir darboğazda bulunan özellikle sıfır konut sektörünü hareketlendirdi.Vergisel teşvikler gibi yenilikler gündemdeyken, geçtiğimiz günlerde açıklanan Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda da dar gelirlinin konuta ulaşımı, stoklar, kentsel dönüşüm, şehirleşme için yeni önlemler planlanıyor.

GENEL 28.12.2019, 17:56 Tanku Bulduk
197
2020 Yılına Emlak Piyasası Hareketli Giriyor.

YASAL DÜZENLEMELER İLE SOSYAL ADALETİN GAYRİMENKULE YANSIMALARINI GÖRECEĞİZ

2020 yılında konut sektörüne köklü değişiklikler geliyor. Örneğin yılbaşından itibaren değeri 5 milyon lira ve daha yüksek olan konutlardan 'değerli konut vergisi' alınacak. Gerçi bunun iptali ile ilgili açıklama gelse de kısa sürede yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu vergi adaletli uygulanır ise anlam bulacak, elbette evlerin doğru değerlendirilmesi ve rakamların güncellenmesi gerekecek ki böyle bir alt yapı ve dönüşüm kısa vade de kolay görünmüyor. Daha satış işlemlerinde bile gerçek değer beyan etme oranı çok düşük. En azından ev satışlarında evin gerçek değerine göre kademeli bir vergi artırımı planlanabilirdi. Konut sektörü bu gibi değişikliklere hazırlanırken, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda dar gelirlinin konuta ulaşımdan, kentsel dönüşüme, şehirleşmeden enerji verimliliğine, yatay mimariden kapsayıcı konutlara kadar dar farklı konularda önemli detaylar yer alıyor.

ARZ TALEP DENGESİ KONTROL EDİLECEK

Programa göre, konut arzındaki artışın etkisiyle toplam konut açığı kapanmakla birlikte, yerleşmeler itibarıyla arz ve talep dengesinde uyumsuzluklarla karşılaşıyor. Bu nedenle ihtiyacın yerleşmelere göre belirlenebilmesi için konut stoku ortaya konulacak. Sıfır ve ikinci el konut stokunun belirlenmesi amacıyla, Mekansal Adres Kayıt Sistemi ile Merkezi Sicil Kayıt Sistemi verilerinin sürekli çevrim içi temini ve bunların Tapu Kadastro Bilgi Sistemi verileriyle karşılaştırılarak analizi için yeni sistem çalışmalarına başlanacak. Elbette bu alt yapının oluşması ve geçiş süreci belli bir zaman alacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÖNCELİKLERİ BELİRLENECEK

Programa göre, kentsel dönüşüm ihtiyacı olan alanların sayısı ve büyüklüğü arttığından, dönüşüm uygulamalarının aynı anda yürütülmesinde zorluklar çıkarıyor. Bu nedenle kentsel dönüşüm uygulamalarına ilişkin önceliklendirme ihtiyacı devam ediyor. Kentsel dönüşüm sürecinde, alanın özelliklerine ve kentin içindeki fonksiyonuna göre dönüşüm senaryosu uygulanması ve dönüşüm alanlarının bir stratejiye bağlı olarak geliştirilmesi ihtiyacı sürüyor. Bu çerçevede, il bazında kentsel dönüşüm stratejileri hazırlıkları da başlatıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü