2020'nin ilk 15 gününde yapılan konut satışı 2019'un 3 aylık satışına bedel!

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ konut satışları ile ilgili olarak, "Türkiye genelinde, geçen yıl yapılan ilk 3 aydaki konut satışını bu yılın ilk 15 gününde yapmış olduk." dedi

GENEL 18.01.2020, 08:29 18.01.2020, 04:58
104
2020'nin ilk 15 gününde yapılan konut satışı 2019'un 3 aylık satışına bedel!

Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, Anadolu Ajansı muhabirine konut satışları ile ilgili açıklama yaptı. Dağ, yaptığı açıklamada, konut kredisindeki faiz düşüşünün bu yıl içerisindeki satışlara ciddi bir artı getireceğini ve özellikle kamu bankalarının birinci elden satışlarının sektöre canlılık katacağını dile getirdi.

Hükümetin konut sektörünün farkında olmasının kendileri için çok ciddi bir artı olduğunu söyleyen Dağ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kendi sektörlerinden olmasının kendilerine ciddi artılar getirdiğini belirtti.

Dağ, 2018-2019 yıllarında ülkenin yaşadığı krizden sağlıklı çıkmasında Maliye ve Hazine Bakanlığı’nın emeğinin görmemezlikten gelinemeyeceğini dile getirerek, faiz oranlarının aşağı çekilmesinin sektöre kan getireceğini söyledi.

Tüketiciye güven getirilmesi gerektiğine de değinen Dağ, “Tüketici şu anda tüketici güvensizlik endeksi içerisinde. Sektöre değil kendisine güvensizliği var. Acaba kriz farklı bir yöne evirilecek mi diye güvensizliği var. Ülkede komplo teorisyenleri çok. Bu komplo teorisyenlerinin 'döviz yükselecek, kriz farklı bir hale gelecek' deyip vatandaşı yanlışa sürüklemeye çalışması bizim dezavantajımız.” dedi.

"Konut fiyat politikasının bir kurum tarafından denetlenmesi gerekiyor"

Dağ, vatandaşın konuta ihtiyacı olduğuna, bu konut ihtiyaçlarında vatandaşa doğru fiyat sunabilmenin önemine değinerek, konut fiyat politikasının bir kurum tarafından denetlenmesi gerektiğini söyledi.

Yurt dışında yaptığı araştırmalarda, edinimlerde bir belediyenin bile sınırları içerisinde yapılacak konutun tipolojisine karışabildiğini dile getiren  Dağ, “Burada plan notlarında belediye şu kadar kiralık şu kadar satılık konuta ihtiyaç var diyebiliyorsa bu o ülkede konut enflasyonun olmaması için yapılan davranış biçimidir. Bu ancak belediyelerin de dahil edilmesiyle olacaktır.” şeklinde konuştu.

"Dönem konuta yatırım yapmanın dönemi"

Dağ, bu senenin heyecanlı geçeceğinden umutlu olduğuna ve bir hafta önce satışların hızla başladığını söyleyerek, Türkiye genelinde geçen yıl yapılan ilk 3 aydaki konut satışını bu yılın ilk 15 gününde yapmış olduklarını dile getirdi.

Şu anda konuta yatırım yapma dönemi olduğunu söyleyen Dağ, “Yatırımlar doğru yönetilirse, yatırım zamanı olduğu düşünülür ve fiyat doğru belirlenirse tüketici her zaman talepkar olacaktır.” şeklinde konuştu

Dağ, bu senenin konut satışlarının 2015’i yakalayacağını dile getirerek, “Konut satışlarında ciddi bir artış olacağını düşünüyorum. 0,79 faiz oranı ciddi bir oran. Bu yıl içerisinde en azından stok tüketimini bitirmek hedefimiz. Bu konuda da iştahlıyım, karamsar değilim.” değerlendirmesini yaptı.

"Değerli konut vergisi, sektöre zarar vermez"

Değerli konut vergisinin çok abartılmaması gerektiğini söyleyen Dağ, “Dünyanın birçok ülkesinde bu vergi uygulanıyor. 5-10 milyon değerindeki bir konutu alanı da bunun maliyetine razı olmalı. 1-2 milyonluk bir araca binip, motorlu taşıtlar vergisini ödemeye razıysak, bunu ödeyebiliyorsak, bunun sektöre zarar verecek bir konu olduğunu düşünmüyorum.” diye konuştu. 

Dağ, senenin ikinci çeyreğinden sonra yapı ruhsatlarında, işe başlama ruhsatlarında belediyelere müracaatlarda artış olacağını belirterek, gayrimenkul sektörünün sağlam bir zemine oturtulması gerektiğini söyledi.

Gayrimenkul sektörünün mevduat kadar güçlü bir sektör olduğuna da değinen Dağ, “İki yıl ciddi bir kriz yaşanmasına rağmen hiçbir vatandaş banka ile ilgili ciddi bir sıkıntı yaşamadı. Konut sektörü piyasada mevduat sektörü kadar güçlü.” değerlendirmesini yaptı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
17°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü