2020 İnşaat ve Konut Konferansı gerçekleşti!

Her yıl düzenlenen İnşaat ve Konut Konferansı bu sene 8 nci kez gerçekleştirildi. İnşaat sektörün önemli isimleri 2020 İnşaat ve Konut Konferansı'nda sektörün geleceğini konuştu.

GENEL 15.01.2020, 09:13 15.01.2020, 13:05
77
2020 İnşaat ve Konut Konferansı gerçekleşti!

Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşması sayılan, bu yıl sekizincisi SAMSUNG İklimlendirme Çözümleri Platin Sponsorluğunda gerçekleşen İnşaat ve Konut Konferansı yüksek bir katılımla gerçekleşti. 
İnşaat sektörünün en gözde buluşması sayılan, Eventuum’un düzenlendiği, her yıl geniş katılıma sahne olan Konferans, 14 Ocak 2020 Salı günü Sheraton Grand Hotel Ataşehir İstanbul’da gerçekleşti. Düzenlendiği ilk yıl 2012’den beri toplam 1500’ü aşkın şirketi ağırlayan konferans, bu yıl da yüzlerce şirketin katılımıyla gerçekleşti. 

Konferansın inşaat sektöründe çok önemli bir buluşma noktası olduğunu vurgulayan Eventuum Genel Müdürü Pınar Kopuz, Eventuum “Bu yıl düzenlediğimiz konferansta ekonomimize yön veren kurumlardan yine çok değerli katılımcıları ağırladık.  Konferansımızdaki bilgi paylaşımının, yatırımcı, uygulamacı ve tüm karar vericileri bir araya getirerek işbirliği fırsatlarına zemin oluşturduğuna inanıyoruz” dedi. 

Samsung İklimlendirme Çözümleri Platin Sponsorluğunda gerçekleşen konferansta, çözüme dönük perspektif çizen vizyoner konuşmacılar yer aldı. 
 

OLDUKÇA ZOR AMA BİR O KADAR ÖĞRETİCİ YIL GEÇİRDİK 


İNDER İstanbul İnşaatçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yaptığı açılış konuşmasında, “Oldukça zorlu ama bir o kadar öğretici bir yılı geride bıraktık. Öncelikle 2019’da yaşadıklarımızdan ders çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum. Sektörün kendi muhasebesini yapması gerektiği ve eline kolunu sallayarak konut yapım işine girmemesi gerektiği; sadece ve sadece konut üretiminin, bu işe gönül vermiş uzman firmalarca yapılması gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Ülkemizin ve sektörümüzün yaşadığı bu zorlu süreçte, konut yapım işini sadece ‘KAR’ olarak görenler elimine olurken, ‘AR’ olarak görenler ise deneyim ve birikimleri sayesinde ayakta kaldı. Eğer 2019’u yaşamamış olsaydık, sektöre sonradan giren ‘kar’ amaçlı firmaların yarattığı bu sorun kangrene dönüşecek ve telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktı. Diğer taraftan hasılat paylaşımı ve kat karşılığı şeklindeki konut yapım sisteminin sorgulanması gerektiği, kar/zarar ortaklığının bu iki yöntemin yerine kullanılmasının daha verimli olacağı görüldü. Bakanlığın ve ilgili kurumların da devreye girmesi ile sektörde açılan bu yaraya neşter atıldı. Artık herkes konut üretimi yapamayacağı gibi, yapılacak projeler de kitabına uygun bir şekilde inşa edilecek. Özetle, 2020’de daha sağlıklı bir konut yapım süreci yaşayacağız. Buna ek olarak bu yıl zedelenen tüketici güveninin onarılmasıyla, artık kabul edilebilir fiyatlarda yeni projeler devreye girecek.  2020’de önemli bir değişim ise konut üreticilerinin rekabetini farklı bir boyuta taşıyacak. Konutun ana hammaddesi olan arsayı gerçek değerinden temin eden üreticilerin, kalite rekabetine sahne olan bir döneme giriyoruz. Rekabet, hammaddeyi/arsayı yüksek fiyattan almak için yapılan kıyasıya pazarlıkta değil; hammaddeyi/arsayı en iyi şekilde ve kalitede projelendirip, uygun şartlarda pazarlamak, satış sonrasında en iyi hizmeti vermek şeklinde olacak. Buna karşın konut fiyatlarındaki artış kaçınılmaz olacak. 2019’da ertelenen veya rafa kaldırılan projeler, yüzde 50'leri aşan maliyet artışlarına bağlı olarak daha yüksek fiyattan arz edilecektir. Ancak bu fiyat artışı tedrici olarak tüketiciye yansıyacaktır. Sektördeki faaliyetlerini ‘ar’ olarak benimsemiş üreticiler, tüketicinin alım gücüne uygun olarak kademeli fiyat artışı ve ödeme planları hazırlayarak arz talep dengesini sağlayacaktır. Sonuç olarak 2020’de toplam konut satışlarının 1,2 milyon adedi aşmasını bekliyoruz. Bu satışların en az 50 bin adedinin de yabancılara satılacağı yönünde öngörümüz bulunuyor.“ açıklamasında bulundu.
 

FAİZLERDE DÜŞTÜ PİYASA HAREKETLENDİ


Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ, konferansta yaptığı açıklamada “Ülkemize baktığımızda ise 2019 sonu itibariyle kur ve faizin etkilerinin giderek daha normalleştiği görülmektedir. Bu sürece bağlı olarak enflasyon, cari açık gibi makroekonomik değişkenlerde de iyileşme eğilimi sürmektedir. Büyüme trendinin yeniden yükselişe geçmesi 2020’de bu eğilimin daha da güçlenerek gayrimenkul sektörüne yaratacağı pozitif etkiyle sektörü de olumlu olarak etkilemesi beklenmelidir. Merkez Bankası tarafından da hayata geçirilmekte olan politikalarla düşen faizlerinin devlet bankalarının desteğiyle konut faizlerini önce 0.99 sonrasında da 0.79 oranına çekmesi hem konut almak isteyenler hem de üreticiler açısından piyasaya hareket getirmiş oldu.” dedi.

 20 YILDA SEKTÖR DEVRİM YAŞADI 


Konferansında sektörü değerlendiren Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Çetinsaya, son 20 yılda sektörde devrim yaşandığını ifade etti. Sektör Temsilcilerinin yurt içinde ve yurt dışında çok başarılı projelere imza attığını belirten Çetinsaya, “Bugün, inşaat sektörü ülkemiz ve dünya geneline yayılan bir kaliteyi yakalamış durumda. Yurt dışında Türk müteahhitler adına oluşturulan güçlü bir algı var. Bunun yanında yabancı yatırımcıların da ülkemizdeki gayrimenkullere ciddi anlamda ilgisi bulunuyor. Dev projelere imza atan sektörümüz, son 10 yıldaki hızlı büyüme dönemini yurt içinde iki yıldır yatay görünüme bıraksa da uzun vadede elde edilen veriler sektörün güvenilir ve güçlü olduğunu göstermektedir. Biz Sektör Temsilcileri ile alıcıların 2020’de en önemli dinamiklerinin; makul arsa maliyetleri, düşük faiz oranları, uzun vadede yüzde 1’in altında seyreden konut kredi faizleri ile dalgasız kur olacağını söyleyebiliriz. Hedefimiz, sektörün güçlü yanlarının korunarak kırılgan-zayıf yanlarının geliştirilmesi olmalıdır. Yine oluşabilecek tehdit ve kriz ortamlarına karşı stratejik hamleler yaparak negatif algıyı fırsatlara çevirmeliyiz.”

2020 YILINDA DAHA DA BÜYÜYECEĞİZ


FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, gayrimenkul pazarını canlandıracak finansa erişim için alternatif bir model olan FuzulEv, faizsiz, peşinatsız, kredisiz ev almaya olanak sağlayan FPK modelinden bahsetti. Ayrıca bu sektörün 2020 yılında daha da büyüyeceğini ve göz önünde olacağını söyleyen Akbal, sektörün regülasyon çalışmaları ile ilgili heyecanlı ve istekli olduklarını sözlerine ekledi.

YABANCIYA KONUT SATIŞLARI NE DURUMDA


Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, “Yabancıya konut satışında Türkiye’nin cazibesinin arttığını ve Nevita olarak bu sektörü kurumsallaştıracak hem sektöre hem şirket olarak Nevita’ya katma değerde bulunacak adımlar attıklarını” ifade etti. Akbal, Türkiye’nin yaşanan gelişmelerle dünyanın dört bir yanından yatırım için cazibe merkezi haline geldiğini söyledi. Müşteri portföyünde İran, Rusya, Irak, Afganistan, Almanya, İngiltere, Azerbaycan, Mısır, Çin gibi Asya, Avrupa ve Afrika ülkeleri bulunduğunu ifade eden Akbal sözlerini yakalanan bu ivmeyi arttıracak adımlar atacaklarını belirterek sonlandırdı.

GAYRİMENKUL DEVASA BİR SERVET


Konferansta konuşma gerçekleştiren Gayrimenkul için Strateji Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş, “Gayrimenkul sektörü, eski ve dijital olmayan sistemlerle yönetilemeyecek kadar devasa bir sektördür. Böylesi büyük paraların döndüğü sektörü bilgiyle donatmalıyız. Gayrimenkul pazarına sunulan ilanlardan satış sonrasına kadar tüm sürecin tanımlı ve kayıt altında olması gerekiyor. Gerek kurumsal gayrimenkul yatırımcıları gerek bireysel yatırımcıyı sigortalayarak korumalıyız.  Gayrimenkulde devasa bir servet birikimi oluşmuş vaziyette. Tıkanan mekanizmaları açmak için öz kaynağın, öz sermayenin, kısaca bu servet stok kaynaklarını ekonomiye katmak zorunluluktur. Bugün aynı taşınmaza 10 farklı fiyat öngören veri karmaşası; güven ortamını, hem içeride hem dışarıda sarsmaktadır. Bu durum gayrimenkul sermaye birikiminin el değiştirmesini, ihraç olmasını engellemektedir. Satıcı da olsanız, alıcı da olsanız aynı taşınmaz için farklı farklı değerler görüyorsunuz. Bu sizin duraksamanıza ve ‘Aldatılıyor muyum?’ hissi yaşamanıza neden olmaktadır.“ açıklamasında bulundu.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü