2017 İlkbahar Yaz sezonunun dekorasyon trendleri

Mimari ve iç mimari projelere dair yaratıcı ve ilham verici tasarımlarını, yüksek kaliteli uygulamalarla birleştirerek bireysel ve kurumsal işverenlerinin hizmetine sunan EDDA Mimarlık Kurucusu, İç Mimar Eda Tahmaz, mobilya, aksesuar, döşeme ve ev tekstil ürünlerindeki bahar trendlerini ve iç mekanlarda tercih edilecek renk ve dokulardaki yenilikleri aktardı.

GENEL 16.04.2017, 00:00 16.04.2017, 08:02
12630
2017 İlkbahar Yaz sezonunun dekorasyon trendleri

EDDA Mimarlık kurucusu, İç Mimar Eda Tahmaz, baharın enerji ve motivasyonunu yaşam alanlarına yansıtmak isteyenler için 2017 İlkbahar/Yaz sezonunun dekorasyon trendlerini analiz etti.
Baharın gelişi ile beraber konut iç mekan tasarımlarında doğanın canlılığını çağrıştıran doku, desen ve renklerin ön plana çıkacağını belirten İç Mimar Eda Tahmaz, floral desenlerin, doğal renk tonlarının, ham malzemelerin ve Neo Art Deco stilinin dekorasyondaki en belirleyici trendler olacağını vurguluyor.

SEZONUN RENKLERİ: YEŞİL, KOYU VİZON VE GRİ
Kabartmalı ve kapitoneli mobilyaların ön plana çıkacağı yeni sezonda yeşil tonlarının yanı sıra, sıklıkla koyu vizon ve gri tonlarına da rastlayacağımızın sinyallerini veren Eda Tahmaz, yaşam alanlarımızı doğanın uyanışına adapte edebilmek için küçük dokunuşların bile büyük değişiklikler yaratabileceği görüşünde. Tek renk ve desensiz koltuk döşemeleri üzerinde doğal tonlarda, renkli ve desenli kırlentlere yer vermek; bahçe dekorasyonunda ise rattan veya bambu mobilyaların üzerine toprak tonlarında döşeme minderler ve desenli kırlentler yerleştirmek detaylarla elde edilebilecek söz konusu bahar etkilerinden bazıları…


TROPİKAL DESENLER, AFRİKA VE ASYA’YA ÖZGÜ ANTİK FİGÜRLER ÖN PLANDA
Kullanıcının ihtiyaçlarına ve bulunulan çevreye önem vererek tasarımlarına kendi yorumunu katan İç Mimar Eda Tahmaz’a göre dekorasyonda kullanılacak bronz, pirinç ve mermer aksesuarlara büyük yapraklı yeşil bitkiler, teraryumlar, minik kaktüsler ve renkli mumlar eşlik etmeli: “İlkbahar/Yaz sezonunun dinamik ruhunu yaşam alanlarımıza taşıyabilmek için kırmızı, çivit mavisi, koyu yeşil, limon sarısı gibi canlı renklerden, beyaz fon üzerine uygulanan tropikal printlerden, Afrika ve Asya’ya özgü antik desenler ve geometrik şekillerden yararlanabiliriz…”

ZEMİNLER AHŞAP VE MERMERLE MODERNLEŞECEK
İç Mimar Eda Tahmaz bu baharda evinde daha kapsamlı değişiklikler yapmak isteyenlere duvar kaplamalarında doğal taş veya tuğla dokulu panelleri, zemin kaplamalarında ise ahşap ve mermer görünümlü seramikler ile beton efektli zemin karolarını ve Terrazzo zeminleri tavsiye ediyor.


DEKORASYONDA TREND: İŞLENMEMİŞ MOBİLYA VE AKSESUARLAR
Mobilya ve aksesuarlarda ham ve işlenmemiş malzemelerin sıklıkla yer alacağını belirten Eda Tahmaz, bakır ve bronz renkli metallerin, mantar duvar kaplamalarının, kadife kumaşların, iri ve geometrik desenli kumaş ve duvar kağıtlarının sezonun gözdeleri olduğunu dile getiriyor.

ISLAK MEKANLARDA KOYU GRİ VE SİYAH HAKİM OLACAK
Islak mekanlarda bu sene koyu gri ve siyah tonların hakim olacağını belirten Eda Tahmaz’a göre, banyo tasarımlarında pirinç metal aksesuarlar, ham ahşap veya ahşap görünümlü mobilyalar , mutfak zeminlerinde ise koyu gri ve siyah renkler sıklıkla görülecek.


MUTFAKLARDA SİYAH RÜZGARI ESECEK
Ayrıca malzemeleri hem ham hem de doğal efekt verilmiş halleriyle göreceğimizi belirten Eda Tahmaz, banyo ve mutfak trendlerini şöyle özetliyor: “Yeni sezonda siyah ya da antrasit renklerde seramik ile giydirilmiş mutfak dolapları sıklıkla yer alacak. Aynı etki mutfak aksesuarlarında da görülecek ve siyah renkler, koyu griler armatürlerden buzdolaplarına ya da aspiratörlere kadar tüm mutfak araç ve gereçlerinde ön plana çıkacak. Bakır ya da prinç renkli metal kulplar da sıklıkla kullanılacak…”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
16°
açık
Günün Karikatürü Tümü