Peki, yazlık bölgelerden ev alırken nelere dikkat edilmeli?

EMLAK HABERLERİ 08.02.2022, 23:56 Umut KIZILAY
262
Peki, yazlık bölgelerden ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Pandemi ile birlikte pek çok şirket uzaktan çalışmaya başladı ve bazı kurumsal şirketler pandemi sonrasında da uzaktan çalışma modelini sürdürmeye karar verdi. Eğitimin de koronavirüs süresince online olarak devam etmesiyle birçok kişinin şehirlere bağımlılığı kalmadı. Durum böyle olunca yazlıklar kışlığa döndü, büyükşehirlerde pandemiden kaçanlar sahil kentlerine akın etti.

Kiralamak mı Satın Almak Mı?

Network Elvira Gayrimenkul, Lüks Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Çobanoğlu pandemiyle birlikte yazlık bölgelerin 4 mevsim yaşama ev sahipliği yapmaya başladığını dile getirerek “Yazlık evi yılda 4 ay ve üzerinde kullanım özgürlüğüne sahip bireyler için satın almak çok daha mantıklı. Çünkü tatil için ayırdıkları bütçe ile birkaç senede yatırımlarını amorti etmeleri mümkün. Ancak daha kısa sürelerde kullanım için kiralamak uygun bir seçenek” diye konuştu.

Seçerken Bunlara Dikkat

Network Elvira Gayrimenkul Değerleme,Araştırma,Raporlama ve Lüks Gayrimenkul Uzmanı Ufuk Çobanoğlu, yazlık alırken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıraladı:

Yazlık bölgeye ulaşımın uygunluğuna dikkat edilmeli.

Evin kış aylarında da kullanılabilmesi için duvar kalınlığının yeterli olması ya da bina izolasyonunun yapılmış olması gerekli.

Arazi alınarak üzerine yazlık ev inşa edilecekse, arazinin imar durumunun yapılaşmaya uygunluğu değerlendirilmeli.

Yazlık evde tadilat, yeni ev eşyası ya da bahçe düzenlemesi gibi ekstra masraflar göz önünde bulundurulmalı.

Yatırım amaçlı yazlık almak isteyen kişiler, bölgenin rağbet görme durumunu ve amortisman sürelerini dikkate almalı.

Yazlık evin bulunduğu bölgede internet altyapısının durumu sorulmalı.

Geri dönüş süreleri ne kadar?

Yazlık evlerin amortisman süreleri (mülkün bugünkü değeri ve yıllık kira gelirine bölünerek bulunan yatırımın geri dönüş süresi) şehir merkezlerine göre daha uzun. Türkiye’de ortalama amortisman süresi 20 yılken, yazlıklarda amortisman süresi 25 yıldan başlıyor, 40 yılı geçiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!