İnşaat Firmalarından veya Müteahhitlerden Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

EMLAK HABERLERİ 09.02.2022, 00:29 14.02.2022, 11:15 Umut KIZILAY
243
İnşaat Firmalarından veya Müteahhitlerden Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Müteahhitlerden/ inşaat firmalarından ev almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?” sorusuna yanıt veren Network Elvira Gayrimenkul Lüks Konut Uzmanı Kağan Ertem ;

Ev alırken daha uygun fiyat ve esnek ödeme seçenekleri sebebiyle müteahhitler ve inşaat firmalarından konut satın almak avantajlı görülebilir. Ancak inşaatı henüz bitmemiş hatta inşaat süreci başlamamış bir projeden ev alacaksanız dikkat etmeniz gereken birçok husus vardır.

Müteahhitlerden ev almadan önce, alacağınız evin kat irtifakının veya kat mülkiyetinin kurulmuş olması önemlidir. Aksi halde satın almak istediğiniz evin ayrı bir tapusu olmayacağından gayrimenkul devir işleminin yapılması mümkün olmaz.

İnşaat firmasından/müteahhitten ev almadan önce mutlaka inşaatın yapılacağı arsanın tapusu kontrol edilmelidir. Böylelikle arsanın üzerinde mülkiyet hakkının kime ait olduğunu, kat irtifakı kurulup kurulamayacağı ya da halihazırda bir haciz şerh gibi bir sınırlandırma olup olmadığı konularının aydınlatılması mümkün olabilecektir.

Henüz tapuyu devralamıyorsanız mutlaka “gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi” yapılmalıdır. Bu sözleşme, noter huzurunda yapılmalı ve tüm ödemeler gerçek tutarlar üzerinden sözleşmede belirtilmelidir. Ayrıca bu sözleşmede özellikle metrekare, oda sayısı, kat planı ve evinizin bulunduğu kat gibi konulara muhakkak yer vermenizi tavsiye ederiz. Bu sayede, ileride yaşanabilecek olumsuzluklarda dava açılabilir ve tapunun devrini yahut ödediğiniz bedelin iadesini talep edebilirsiniz.

Kat izni, belediye imar planı, parselasyon, ruhsat gibi konular inşaatın yapımına başlanabilmesi için önem taşımaktadır. Bunların dikkatle kontrol edilmeleri gerekir. Aksi halde, yapı kullanma izni alınması mümkün olmayabilir veya evinizin tamamlanmasıyla ilgili başka sorunlar yaşayabilirsiniz.

Konut projelerinden ev alırken özellikle de metrekare konusunda anlaşmazlıklar gündeme gelebilmektedir. Bilhassa, konutun metrekaresinin net mi brüt mü olduğu, brüt ise brüt alana nelerin dahil olduğu konuları detaylı şekilde öğrenilmelidir. Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse; brütü gerçekte 100m2 olan bir dairenin 150m2 olarak beyan edilmesi söz konusu olabilmektedir. Buradaki farklılık bazı müteahhit firmalarının asansör boşluğu, kapalı otopark, fitness salonu vb. ortak alanları da dairenin ölçümüne dahil etmelerinden kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak; gelecekteki evinizi satın almaya karar vermeden önce bir gayrimenkul değerleme uzmanı ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Gayrimenkul değerleme uzmanı, evinizi müteahhit, inşaat firması veya konut projesi gibi yerlerden alsanız bile gerekli bütün incelemeleri yapar ve hazırlayacağı ekspertiz raporuyla tarafınıza sunar.

Gayrimenkul değerleme uzmanları ile çalışmak ve ekspertiz raporu hizmeti almak;

Alacağınız gayrimenkulün tapu bilgilerinde bir sorun olup olmadığını öğrenmek,

Bütün risklerin önceden tespit edilmesini sağlamak,

İnşaat hakkı ve imar durumuyla ilgili hususları öğrenmek,

Gayrimenkulün konumu, fiziki durumu, projeye uygunluğu hakkında bilgilenmek,

Ulaşım özellikleri, bölgenin gelişme hızı ve alt yapı sorunları gibi konularda güvenilir verilere sahip olmak açısından oldukça önemlidir.

Lüks Konut Uzmanı Kağan Ertem ,”Siz de müteahhit / inşaat firması veya konut projelerinden ev almadan önce karşılaşabileceğiniz riskleri en aza indirmek için bizlerden destek alabilirsiniz “ dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!