İnşaat faaliyetlerindeki hareketlenme sektörü nasıl domine edecek?

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay açıklanan Hazır Beton Endeksi sektörle ilgili merak edilen gelişmeleri ortaya çıkarıyor.

EMLAK HABERLERİ 14.03.2022, 16:52 14.03.2022, 17:07 Duygu Emmioğlu
165
İnşaat faaliyetlerindeki hareketlenme sektörü nasıl domine edecek?

Hazır Beton Endeksi 2022 Şubat Ayı Raporu açıklandı. Merak edilen raporla ilgili detaylar...

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) tarafından her ay açıklanan Hazır Beton Endeksi sektörle ilgili merak edilen gelişmeleri ortaya çıkarıyor.

THBB Hazır Beton Endeksi’nin 2022 Şubat Ayı Raporu’nda paylaşılan detaylara göre, söz konusu bütün endekslerde Şubat 2022'de, Ocak 2022'ye kıyasla bir yükseliş olduğu görünüyor. Ocak 2022'de son 20 ayın en düşük değerini gören faaliyet endeksi, eşik değerin üstüne tırmanıyor. Yine resmi olarak açıklanan verilere göre, güven endeksi de eşik değerin hemen üstüne çıktı. Yine merakla beklenen verilere göre, güvendeki yükselmeye rağmen beklentinin en düşük değere sahip endeks olarak kalması da dikkat çekiyor. Verilere göre, Birleşik Hazır Beton Endeksi, faaliyet ve güvendeki artış ile beraber yükseliş göstermiş fakat eşik değerin hemen altında kaldı.

Geçen senenin aynı ayına göre 2022 Şubat'ta faaliyet hariç diğer endekslerde bir gerileme görülüyor. Yine merakla beklenen veriler masaya yatırıldığında Şubat'ta faaliyette sınırlı bir yükseliş ortaya çıktı. Söz konusu endeksler içinde özellikle beklenti düzeyinin geçen seneye göre oldukça düşük kaldığı görülüyor.

İnşaat güven endeksi ne oldu?

Raporun sonuçları ile ilgili önemli açıklamalar yapan THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık: “Endeks sonuçları bir bütün olarak incelendiğinde, yılın başından bu yana inşaat sektörü özelinde pozitif bir tablodan bahsetmenin çok da mümkün olmadığı anlaşılmaktadır.” şeklinde konuştu.

Geçen senenin ilk ayında toplamda 70 bin adet civarındaki konut satış rakamının bu sene Ocak'ta 88 bine ulaşmasına karşın sektörün beklenti ve güveninin düşük göründüğünü kaydeden THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık sözlerini şu şekilde tamamladı: “Toplam konut satışları içerisinde ipotekli satış oranının %20’nin üzerine çıkamadığı anlaşılmaktadır. TÜİK tarafından açıklanan güven endeksleri de inşaat sektörünün, diğer sektörlere kıyasla negatif ayrıştığının sinyallerini vermektedir. Şubat ayı sektörel güven endekslerinde perakende ve hizmet sektörleri 120 değerine yakın iken inşaat sektöründe bu değer 82’dir. Son 3 ayda inşaat güven endeksi ciddi oranda azalmış ve inşaat ile diğer sektörler arasındaki fark 2020 yılından bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştır.' dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!