“Doğru fiyatlandırma yapın ve birden fazla gayrimenkul danışmanı ile anlaşmayın”

EMLAK HABERLERİ 08.02.2022, 23:08 14.02.2022, 10:56 Umut KIZILAY
232
“Doğru fiyatlandırma yapın ve birden fazla gayrimenkul danışmanı ile anlaşmayın”

Doğru fiyatlandırma yapılmayan gayrimenkullerin satılamadığına dikkat çeken Network Gayrimenkul Türkiye Değerleme Uzmanı ve Gayrimenkul Danışmanı Onur AYTEKİN, gayrimenkul sahiplerine seslenerek “İlanlardaki fiyatlara bakıp satış rakamınızı yükseltmeyin.

Etrafınızda doğru fiyatlandırma yapılan tüm gayrimenkuller satılır, sizinki satılamaz ve kalır. Ayrıca aynı anda birden fazla gayrimenkul danışmanıyla anlaşmayın, alıcıda güvensizlik yaratırsınız. Sizin mülkünüz etrafındaki gayrimenkulleri sattıran değil, satılan olsun” dedi.

Konut fiyatlarının son bir yılda iki kat artmasının gayrimenkul sektörünün dengesini bozduğunu belirten Network Gayrimenkul Türkiye Değerleme Uzmanı ve Gayrimenkul Danışmanı Onur AYTEKİN, doğru fiyatlandırmanın yapılmadığı konutların satılamadığına ve uzun zaman ilanda kaldığına dikkat çekti.

Konutunu satmak isteyen mülk sahiplerine seslenen AYTEKİN “Satılık konut ilanlarındaki konutlara bakıp da fiyatınızı yükseltmeyin. Sizin dairenizin fiyatı yüksek kaldığı sürece satamazsınız. Etrafınızdaki doğru fiyatlandırma yapılan tüm daireler satılır, sizinki sadece ilanda kalır. Ben diyorum ki; sizin mülkünüz etrafındaki gayrimenkulleri sattıran değil, satılan olsun” dedi.

Pandemi sürecinin etkisi ve mevcut ekonomik ortam nedeniyle inşaat maliyetlerinin yükselmesinin yeni konut üretimini azalttığına dikkat çeken Onur AYTEKİN, durağanlığa giren sektörde ev fiyatlarının İstanbul’da yaklaşık yüzde 106, Ankara’da yüzde 82 ve İzmir’de yüzde 77 oranında artmasına neden olduğunu söyledi. AYTEKİN, ayrıca kentsel dönüşümün yavaş gerçekleşmesinin de fiyatların yükselmesinde etkili olduğunu ifade etti.

“Fiyatı belirleyen birçok parametre var”

Öte yandan; bir konutun satış fiyatı belirlenirken dikkat edilmesi gereken birçok parametre olduğunu dile getiren Onur AYTEKİN, bilinçsizce yapılan tespitlerin sonuca ulaştırmadığını söyledi.

AYTEKİN “Satılık konut ilanlarındaki yüksek fiyatlar, konut satıcılarının satıştaki konutların fiyatlarını yukarı çekmelerine neden oldu. Alıcı bulamayan bir konut doğru fiyatlandırılmamış demektir. Fiyat belirlerken bakılması gereken birçok parametre var. Amortisman süreleri var, kira gelirini hesaplamak lazım. Binanın yaşı, bulunduğu kat , deniz manzarası,denize yakınlık gibi çok önemli parametler hesaplanarak fiyatlandırılmalı.

Fiyatı yüksek ev satılamaz, uzun süre ilanda kalır. Kısacası doğru yapılmayan tespitler sonuca ulaştırmaz. Buna ek olarak; satıcı tarafından aynı gayrimenkul için birkaç gayrimenkul danışmanıyla anlaşmak kadar yanlış bir davranış olamaz.Konut sahibi konutu hızlı satılsın diye çok sayıda emlakçıyla birden anlaşıyor.

Emlakçıların her biri aynı konutu farklı fiyat veriyor, ilanlardaki diğer bilgiler de farklı oluyor, birbirini tutmuyor. Bu da alıcının aklında ‘bu evin kusuru var ki bu kadar emlakçı satamıyor’ düşüncesini yaratıyor, soru işaretleri ve güvensizlik oluşturuyor. Öte yandan; evini satmak isteyen mülk sahiplerinin kesinlikle değerleme raporunun hazırlanmasını ve uzman eşliğinde ilerlemesini tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!