03.06.2022, 11:02 759

DEVLET ELİYLE KONUTA YÜZDE 44 DAHA ZAM

           Bir kaç gün önce yeni bir kararname ile emlak ve inşaat piyasası için önemli bir uygulama devreye girdi , bundan sonra tapuya gittiğinizde harcı öderken sizin beyanınıza göre değil emlak sitelerideki fiatlara göre harç ve vergilendirme yapılacak, harç ve vergiler çok yüksek olduğu için , vatandaşlar örneğin 4 milyona aldığı evi 1 milyon gösteriyor . yüzde 4 gibi yüksek tapu harcından kaçınıyordu . yine aynı şekilde inşaat firmalarıda çok yüksek olan yüzde 4 tapu , yüzde 22 gelir vergisi , yüzde 18 de kdv gibi toplamda yüzde 44 ü bulan dünyada eşi bulunmayan yüksek vergilerden dolayı herkez satışları  düşük göstererek ödeyebileceği oranda vergiden kaçınıyordu , 1 milyon tl değerinde bir daireyi vergiden kaçınmadan almak isteyen 1.440.000 tl gibi yüksek fiatdan almak zorunda kalıyordu , zaten  maliyetlerin aşırı yükselmesinden alınması zorlaşan konutlar, artık vergiden kaçınılmayacağı için yüzde 44 daha zamlanacak ve ev sahibi olmak dahada zorlaşacak , bu kadar vergi yüküne dayanamayan firmalar konut işinden çıkıp başka sektörlere yönelecek, az üretilen konutlar bir daha kıymetlenecek.

        Peki doğrusu ne olmalı bir söz vardır '' Gereğinden yüksek vergi , Tahsil edilemez, Tahsil edilemeyen vergi , vergi değildir ''.

Sonuç itibari ile konut üretimi ve alım satımı azalacağından, vergi gelirleride düşecek, tahsilat sıkıntısı başlayacak devletin kaybı olacak, vatandaş daire değiştirmekten vaz geçecek , yeni daire alamayacak. 

        Çözümü vergi ve harçların  mantıklı ödenebilir seviyeye çekilmesi , vatandaşın vergi kaçırma durumuna düşmesini önler , konut fiatları alınabilir oranlara gelir, sürüm başlar, devlet hiç vergi alamamazken az miktarda ama çok sayıda alarak gelirini artırır. sektör canlanır istihdam ve diğer yan sanayi ve sektörlerde çalışmaya başlar. sonuç itibari ile vergiler düşmeli ve dinamikler normal halinde çalışmaya başlamalı.

        Devletimiz böyle konularda sektörden insanlara attıkları adımlarda danışsa , Daha sürekli tahsil edilebilir vergilere kavuşur, vatandaşımızında ev hayali suya düşmez. Saygılarımla..

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!