Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu
07 Temmuz 2017 Cuma 15:19

GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, güneş enerjisinde çatı uygulamalarında ruhsat alma zorunluluğunun kaldırılmasının sektöre hane halkı yatırımcılar kazandıracağını belirterek, "Türkiye'de çatısı güneş enerjisinden elektrik üretimine uygun olan 10 milyona yakın bina var. Tüketicilerin özendirilmesi açısından alım garantisi fiyatının artırılması ve kullanılacak malzemelerin yerli katkı desteğinden faydalanması gerekir." dedi.

Kaleli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, GÜNDER'in iki 2 yıldır üzerinde çalıştığı çatı kurulumlarına yönelik önerisinin hayata geçmesinin, güneş enerjisi sektörünü daha da büyüteceğini bildirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın söz konusu düzenlemesiyle Türkiye'nin güneş enerjisindeki yüksek potansiyelini değerlendirmeye bir adım daha yaklaşıldığını aktaran Kaleli, şunları söyledi:

"Çatı sistemleri ile güneş enerjisinden sıcak su üretiminde dünyanın lider ülkelerinden Türkiye'nin, aynı başarıyı elektrik üretiminde de göstereceğine inanıyoruz. Güneş enerjisinde çatı uygulamalarında ruhsat alma zorunluluğunun kaldırılmasıyla 'Enerji Yatırımcısı' kavramı hane halkı düzeyine inecek. Düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin getireceği belki de en önemli ve anlamlı değişiklik bu olacaktır. Türkiye'de çatısı güneş enerjisinden elektrik üretimine uygun olan 10 milyona yakın bina var. Bu düşünüldüğünde, binaların elektriğinin tüketim noktasında üretiliyor olması, şebeke üzerindeki yükleri azaltacağı gibi iletimden kaynaklanan maliyetler ile kayıp kaçakları da önleyecek. Uygulama yerli üretim ve istihdama da önemli katkı sağlayacaktır." EMLAK HABER COM.TR TÜRKİYENİN EMLAK HABER PORTALI


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.