Dikkat Etmezseniz Çok Büyük Kayıplar Yaşayabilirsiniz!

Yüksek fiyatlı bir alışveriş olan gayrimenkul alım satımı, muhtemelen daha önce hiç gerçekleştirilmediği için hataya düşmek veya aldatılmak mümkün. Bir gayrimenkul alışverişi sırasındaki prosedür ve olası sorunları bilmekte yarar var.

Dikkat Etmezseniz Çok Büyük Kayıplar Yaşayabilirsiniz!
16 Haziran 2017 Cuma 09:19

Gayrimenkul alışverişinde yapılan 4 hata

“Her Yönüyle Gayrimenkul Danışmanlığı” kitabı yazarı, gayrimenkul danışmanlığı tecrübesi ile ve uzman eğitmen Güven Açık‘ın kaleme aldığı bu 4 hata, ilk defa gayrimenkul alacak veya satacak kişiler için mutlaka bilinmesi gereken maddeler.

1-Satışı yapan kişi işlem yapılacak olan mülkün maliki mi?B

unu en sağlam tapudan öğrenebilirsiniz. Kişi size kendini her ne kadar malik olarak tanıtsa da kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. Belki adına çıkartılmış bir tapu olabilir. Ancak sizin elinizdeki tapu kayıtları doğru olmayabilir. Bu nedenle tapu sicil müdürlüklerine gidip malik olup olmadığını kesinlikle kontrol etmelisiniz.

2-Satışa aracılık eden şahsın mülkün malikini temsil yetkisi var mıdır?

Yasal bir temsilci ile çalışılması doğru olandır. Bu gibi durumlarda temsil yetkisi iki şekilde olabilir. Birincisi, İdari Temsil olarak anılan ve Noterlerce ve Türk Konsolosluklarınca düzenlenmiş yetki belgesidir. Bu yetki genel bir yetki değil, işlem yapılacak olan mülkün tüm bilgilerini doğru olarak içermelidir. Bu temsil yetkisi verilirken idari birimler temsil yetkisi verenin akıl sağlığı konusunda bir şüphe duyarsa sağlık raporu talep edebilirler. İkincisi ise, Yasal Temsil dir. Yaşça küçük olanların anne ve babası yasal olarak yapabilir. Boşanma ve ölüm halinde de velayet kendisine bırakılana veya sağ kalana geçmektedir.

3-Geçmiş yıllara ait emlak verileri ödenmiş mi?

Tapu dairesi emlak vergileri ödenmeden işlem yapmayacaktır. Bazen mülk maliki emlak vergilerini ödediğini söylese de yine de kontrol etmek faydalıdır. Bazen gözden kaçmış bir emlak borcu son dakikada sorun çıkmasına neden olabilmektedir.

4-Mülk üzerinde herhangi bir yasal kısıtlama veya şerhin olup olmadığı kontrol edildi mi?

Tapu kayıtlarında ortaya çıkabilecek kısıtlama ve şerhler işlemin tamamlanmasına engel olabilir. Önemli olan danışmanın bu şerh ve kısıtlamaların ne anlama geldiğini ve nasıl kaldırılacağını bilmesidir. Yaklaşık 30 dan fazla kısıtlama mevcuttur. Gayri Menkul Danışmanı tüm bu kısıtlama ve şerhleri işlem öncesinde tapu dairesine gidip kontrol etmelidir. Aksi halde işlem yapılamaz ve çok büyük hayal kırıklığı yaşanabilir.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.