Ahmet Büyükduman'ın Konut Yatırımı İçin Analizleri

Bloomberg HT’de katıldığı programda gayrimenkul piyasasına dair analizlerini paylaşan gayrimenkul değerleme uzmanı Ahmet Büyükduman, konut piyasasına dair önemli bilgiler paylaştı.

Ahmet Büyükduman'ın Konut Yatırımı İçin Analizleri
15 Haziran 2017 Perşembe 16:22

Yatırım için konut almak cazip mi?

Program sunucusu Güzem Yılmaz’ın sorularını cevaplayan Ahmet Büyükduman, konutun yatırım için alınması yönündeki sorusuna, ” Oturacaksanız konut alımını her zaman  tavsiye ediyoruz ama yatırım amacıyla, şimdi alıp ileride satmak için kısa vade için konut alımını tavsiye etmiyoruz. Gayrimenkul yatırımı ileriye dönük bir emeklilik projesi gibi gözüküyor. İnsanlar nakit akışlarının yüksek olduğu dönemlerinde birikimlerini gayrimenkul yönlendirip emekli olduklarında da buradan emekli maaşı gibi aylık kira getirisi elde etmeyi hedefliyorlar.  Bu tavsiye edilebilir bir yatırım aslında, eğer uzun vadeli düşünülüyorsa. Size veya çocuklarınıza, ileride nakit akışı yaratacak bir gayrimenkul yatırımı yapıyorsanız doğru yoldasınız” ifadesinde bulundu.

Türkiye’de her iş günü 10 bin gayrimenkul satılıyor

Türkiye’deki günlük gayrimenkul işlemlerini dikkat çeken Ahmet Büyükduman, ” Türkiye’de her gün 10 bin adet gayrimenkul satılıyor, bunun 5.500 adedi konut. 5.500 konutun 3 bin adedi ikinci el konut, 2.500 adedi birinci el konut. Bu rakamlara baktığımızda çok büyük bir piyasa olduğumuz görülüyor” yorumunda bulundu.

Satış fiyatları ve kira getirisi

İstanbul’da bir konutun fiyatı ile kira getirisi arasındaki ilişkinin ortalama 300 ay, yani 25 yıl olduğunu belirten Büyükduman, Anadolu’da ise 21-22 yıl gibi olduğunu söyledi. Yani gayrimenkuldeki kira çarpanı uzun zamandır Türkiye’de artıyor. Türkiye’de kişi başı gelirle konut alım süresinin 6,5 yıl olduğunu belirten Büyükduman, bu sürenin Amerika’da 2,5 yıl olduğunu söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.