Ev Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?


Cüneyt Koçoğlu

Cüneyt Koçoğlu

Okunma 29 Haziran 2017, 19:13

İnsanlar hayatları boyunca ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele ederler. İhtiyaçların en başında fizyolojik ihtiyaçlar gelmektedir. Peki nedir fizyolojik ihtiyaçlar?  Yemek, içmek, uyumak, nefes almak gibi ihtiyaçlar, fizyolojik ihtiyaçlar kapsamına giriyor. Fizyolojik ihtiyaçlardan hemen sonra güvenlik ihtiyaçları devreye giriyor. Barınma, giyinme, ısınma, korunma ve himaye edilme gibi ihtiyaçlar da, güvenlik ihtiyacı kapsamına giriyor.

Barınma ihtiyacı hayatın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Her geçen gün farklı tarzda ve ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeye devam ediliyor. İnsanın hayatı boyunca unutamayacağı ve doğru karar vermek isteyeceği en önemli durumların başında konut sahibi olmak geliyor. Peki konut sahibi olmak için, sadece satın almak yetiyor mu? Tabi ki yetmez, öncesinde ciddi bir araştırma yaparak en doğru kararı vermek gerekiyor.

Konut sahibi olmak için Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1- Öncelikle satın alacağınız konutun tüm sosyal ihtiyaçlarınızı karşılaması gerekiyor. Konutu satın almadan önce, ciddi bir araştırma yapmalısınız. İhtiyaçlarınızı tespit edip konutun; toplu taşıma, okul, metro, market, hastane v.b gibi yerlere yakın olmasına dikkat etmelisiniz.  

  2- Satın alacağınız konutun yakın çevresinde, aşırı gürültü yapacak ve insan sağlığına zarar verecek tesislerin olmaması gerekiyor.

  3- Alacağınız konutun sosyal çevresinin kalitesini ve aynı apartmanda yaşayan kat maliklerinin kimler olduğunu, önceden araştırmalısınız. Eskilerin bir sözü var ‘’ Ev alma komşu al derler.’’ Komşularınız ve çevreniz sorunluysa, huzur bulmak için aldığınız konut zindana dönebilir.

  4- Ev alacağınız  yerin projelerinin resmi olarak incelenip onaylandığını ve yapı ruhsatının olup olmadığını öncesinde araştırılmalısınız.

  5- Alacağınız ev gerçekten size anlatıldığı gibi mi? Vaziyet planı ve mimari proje incelenerek uyumları kontrol edilmelidir. Herhangi bir tutarsızlık mevcutsa, mutlaka önceden evi alacağınız yetkiliyle konuşmalısınız.

  6- İnşaat aşamasında olan bir projenin kat irtifakı olup olmadığı öncesinde mutlaka tapu sicil müdürlüklerine sorulmalıdır.

  7- Arsa üzerine henüz konut yapılmadıysa Tapu Müdürlüğü’ne giderek üzerinde ipotek, haciz gibi durumların olup olmadığı öncesinde araştırılmalıdır.

  8- Ev satın almadan önce aynı çevrede bulunan diğer evlerin birim metrekare fiyatları büyük bir titizlikle araştırılmalı ve evin gerçek değeri ortalama olarak çıkarılmalıdır.  

  9- Alacağını konutun projesi incelenerek ihtiyaçlarınız dahilinde; otopark, spor alanları, sosyal tesis, bağımsız bölüm ve buna benzer durumlar önceden netleştirilmelidir.

  10- Alacağınız evin satış fiyatı, iskan harcı, tapu harcı ve KDV gibi ödemelerin tutarları, önceden netleştirilmelidir. Ne ödeyeceğinizi önceden kestiremezseniz maddi olarak sıkıntıya düşebilirsiniz.

  11- Satın alacağınız konutun katalog ve satışta belirtilen kulanım alanları arasında fark olup olmadığı önceden kontrol edilmelidir. Net ve brüt alanlar incelenmeli, proje bitmiş ise yerinde tespit edilmelidir.

  12- Tamamlanan ve teslime hazır olan evin yapıldığını gösteren Yapı Kullanım İzin Belgesi’nin olup olmadığı araştırılmalıdır.

  13- Eğer araştırabilirseniz ilgili belediyenin arşiv dosyalarını inceleyip alacağınız ev ile ilgili yıkım kararı, imar planı ve yapılaşma koşullarını kontrol edebilirsiniz.

Aman Dikkat! Huzur bulmak ve mutlu bir yaşam için ev sahibi olmadan önce, titiz bir araştırma yapmalısınız. Ev almadan önce biraz yorulacaksınız ama, sonrasında başınızı yastığa rahat koyabileceksiniz. Alacağınız evin bulunduğu konum, çevresindeki yapılar, işyerinize yakınlığı, ödeme koşulları v.b tüm beklentileriniz önceden netleşmiş olmalıdır.

Ev bütçeniz net olarak belliyse ve belirli seçenekler arasında kaldıysanız, önce bunları elekten geçirmelisiniz. Alacağınız ev için bir gayrimenkul danışmanı ile görüşüyorsanız, komisyonu konuşarak bütçenizi buna göre ayarlamalısınız. Evin krediye uygun olup olmaması, istenen fiyatla piyasa değeri arasındaki fark, ulaşım seçenekleri ve sosyal imkanlar ev almadan önce araştırılması gereken kriterler arasındadır. Umarım yazımızda size faydalı olabilmişizdir. Hayallerinizde ki eve kavuşmanız dilekleriyle...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.